Boże Ciało

Boże Ciało 2006 r.


 

 

Uroczystość Bożego Ciała, obchodzona pierwszy raz w roku 1247 w belgijskim Liége, wyrosła ze średniowiecznej pobożności eucharystycznej.

Na jej powstanie złożyły się następujące czynniki:

- charakterystyczne dla pobożności średniowiecznej pragnienie oglądania Hostii, które dla wielu ludzi było jedynym sposobem uczestnictwa w Eucharystii; obrona realnej obecności Chrystusa w Eucharystii;

- poszukiwanie form kultu podkreślającego majestat Bożej obecności;

- prywatne objawienia zakonnicy Julianny de Retine, z których wynikało pragnienie Jezusa ustanowienia specjalnego święta ku czci Eucharystii.

Papież Urban IV bullą Transiturus ustanawia uroczystość Bożego Ciała jako obowiązujące w całym Kościele i obchodzone w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Świętej.

Bardzo szybko w uroczystość Bożego Ciała zaczęto organizować procesje eucharystyczne z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Procesje miały bardzo uroczysty charakter, podkreślany przez obecność różnych obrazów, chorągwi i sztandarów.

Od XIV w. zaczęto budować ołtarze, przy których zatrzymywano się, odczytywano fragment Ewangelii i modlono się o urodzaje i Boże błogosławieństwo.

Niewątpliwie do ustanowienia święta poświęconego Eucharystii przyczynił się także cud eucharystyczny w miejscowości Bolsena w środkowej Italii. W czasie Mszy św. odprawionej przez czeskiego mnicha, wątpiącego w realną obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, nastąpiła widzialna dla oka przemiana, tzn. wino stało się krwią.

Ślady tej krwi można do dziś oglądać na korporale znajdującym się dziś w przepięknej katedrze w Orvieto i na kawałku posadzki ze starego kościoła w Bolsena. W miastach tych do dziś obchodzi się w sposób bardzo uroczysty Boże Ciało, pokazując wiernym relikwie Eucharystii. W Bolsena wzdłuż całej trasy procesji ludność przygotowuje piękne dywany z kwiatów. Teksty liturgiczne uroczystości Bożego Ciała mówią o Chrystusie prawdziwym i wiecznym Kapłanie, który w czasie Ostatniej Wieczerzy ustanowił obrzęd wiekuistej Ofiary.

Msza św. celebrowana przez Kościół jest uobecnieniem ofiary krzyżowej Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Komunia św. zaś jest uczestnictwem w ofierze Chrystusa, zanurzeniem w Jego zbawczej śmierci.

Uczestnictwo w Eucharystii i w procesji eucharystycznej staje się okazją do dawania świadectwa wierze w realną obecność Chrystusa w ofierze Mszy św. Poza tym eucharystyczny Chrystus przechodząc przez ulice naszych miast i wsi staje się nam bardzo bliski.

On pragnie wejść w ludzką codzienność i przemieniać ją. Chrystus przychodzi do człowieka jako chleb, czyli najbardziej podstawowy pokarm, którego spożywanie jest gwarancją błogosławieństwa w życiu doczesnym i życia wiecznego w przyszłości. Poniższe fotografie obrazują jak my w dzisiejszych czasach obchodzimy uroczystość Bożego Ciała