3 - maja

Rocznica Konstytucji 3 Maja - uroczystość Królowej Korony Polskiej


 

 

213 lat temu, Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję nazwaną Konstytucją 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki, nowoczesną ustawą regulującą prawa i obowiązki narodu polskiego.

 

 

 

Podczas okupacji hitlerowskiej nie możliwe było uroczyste obchodzenie tego dnia, zaś po II Wojnie Światowej zapomniano o tej dacie posoborowego kalendarza liturgicznego. Trzeba jednak powiedzieć to precyzyjniej. Nie wszyscy o tym święcie zapomnieli, nie zapomniał o nim Kościół i jego wierni, chociaż tym ostatnim, totalitarne władze usilnie przypominały by narodowe flagi, którymi dekorowaliśmy w tym czasie nasze domy z okazji pierwszomajowego święta, nie zapomnieć zdjąć najpóźniej 2 maja.

W tym momencie wypada postawić pytanie. Dlaczego my dzisiaj, w niepodległej III Rzeczypospolitej, wspominamy Konstytucję 3 Maja? Czynimy to dlatego, aby "zachowując - jak mówił Ojciec św. ~ suwerenność, zadbać również o to, by nie stracić nic ze swojej tożsamości. Polska winna wnieść do Europy swoje wartości moralne, duchowe i religijne". Wspominamy Konstytucję 3 Maja, ale przede wszystkim świętujemy osobę naszej Matki - Królowej Korony Polskiej.

Przeżywanie uroczystości Królowej Korony Polskiej wraz z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja sięga początku ubiegłego stulecia. Wówczas to, w 1908 r. papież Pius X zatwierdził to święto dla diecezji lwowskiej, a jego następca Pius XI, w 1923 r. rozszerzył je na cały kraj.

Podniośle świętowaliśmy uroczystość Królowej Korony Polski oraz rocznicę Konstytucji 3-go Maja, w tym dniu ks. dziekan Stanisław Stęchły odprawił UROCZYSTĄ MASZĘ ŚWIĘTĄ, na której obecne były wszystkie POCZTY SZTANDAROWE Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Niebylec.