Ks Prałat Stanisław Stęchły

Ks. Prałat Stanisław Stęchły

Ks. Stanisław Stęchły urodził się 31 - 01 - 1942 roku w Ujeznej pow. Przeworsk, święcenia kapłańskie przyjął 4 - 06 - 1967 roku w Przemyślu. Poprzednie parafie to: Przysietnica, Żołynia, Jasło, Nowa Sarzyna, Kraczkowa, Rudnik n/sanem, Żarnowa.

W dniu 17 stycznia 1985 roku Kuria Biskupia w Przemyślu za ofiarną i owocną pracę w parafii Żarnowa, dzięki której Proboszcz zbudował dwa kościoły oraz przebudował dawną kaplicę na plebanię odznacza ks. Stanisława Stęchłego przywilejem UŻYWANIA ROKIETY I MANTOLETU na wzór kanoników Kapituły Katedralnej.

Na probostwo w naszej parafii ks. Stanisław został mianowany przez Kurię Biskupią w Przemyślu,

Kanoniczne objęcie parafii odbyło się 14 września 1986 roku.

Już od pierwszych chwil dał się poznać jako dobry gospodarz, organizator a w szczególności jako wspaniały duszpasterz. Po objęciu probostwa w bardzo szybkim tempie wykańczał rozpoczętą przez zmarłego proboszcza budowę, wykonał elewację zewnętrzną oraz inne wewnętrzne niedokończone prace.

 Mile wspominam czas, gdzie będąc młodym parafianinem razem z rówieśnikami oraz ks. Stanisławem stawialiśmy londyny służące jako konstrukcja nośna rusztowania niezbędnego do wykonania prac elewacyjnych przy budynku plebani. Podczas tych spotkań przy pierwszych wspólnych pracach przypomniała mi się opowieść moich rodziców, jak wspólnie wszyscy razem z ks. Murasem budowali kościół, a były to wspaniałe słowa uznania za trud i wysiłek włożony przez ks. Murasa oraz całej wspólnoty parafialnej. Wtedy też pomyślałem skrycie, że historia lubi się powtarzać.


Po zakończeniu prac przy plebani, przystąpiono do utwardzenia obejścia i położenia nawierzchni asfaltowej. Rozebrano zniszczone budynki, pozostałości po prowadzonym gospodarstwie rolnym przez poprzednich proboszczów a w ich miejsce zbudowano mały budynek gospodarczy.
 
W latach 1987 - 88r. wymieniono okna na metalowe, wykonano nowe drzwi zewnętrzne, w kościele wykonano nowe ławki z drewna dębowego, a wokół ołtarza głównego ułożono specjalnie wykonane w tym celu panele.

W rok później Ks. Bp Bolesław Taborski wizytował naszą parafię.

Prezbiterium przebudowano w 1990 roku.

7 maja 1991 roku ks. Stanisław Stęchły zostaje mianowany wicedziekanem dekanatu czudeckiego.

Drugą polichromię kościoła z obrazami ściennymi i drogą krzyżową wykonano 1991 r., obrazy te przedstawiają:

Droga Krzyżowa

W dalszym ciągi działalności Ks. Stanisława została wyburzona ściana od dawnego punktu katechetycznego, przez co utworzono dodatkowe wnętrze, w którym umieszczono ołtarz Niepokalanego Poczęcia NMP. Wnętrze to wykorzystywane jest na urządzanie szopki w okresie Bożego Narodzenia a w okresie Świąt Wielkanocnych

Grobu Pańskiego.

W 1992 roku odbyły się misje parafialne, podczas których Ks. Bp Edward Białogłowski poświęcił polichromię oraz obrazy.

Ks. Stanisław Stęchły, widząc duże braki w orkiestrze kościelnej postanowił dokupić instrumentów muzycznych oraz zachęcić młodzież parafialną mającą talent muzyczny, aby wzmocniła szeregi orkiestry. Od lat dziewięćdziesiątych w celu uczczenia święta Królowej Polski oraz Konstytucji 3-go Maja, strażacy wszystkich jednostek z parafii wraz ze sztandarami, biorą udział w uroczystej Mszy świętej, która jest odprawiana w kościele parafialnym. Po modlitwie odbywa się uroczysta defilada Jednostek na czele, których maszeruje orkiestra parafialna.
Przed bramą kościoła przygotował parking samochodowy, utwardzając jego nawierzchnię oraz oświetlił w porze nocnej część kościoła od strony rynku. Zachęcił parafian do poszerzenia stanu Róż Różańca Żywego, założył też Grupę Synodalną.

W święto Bożego Ciała na rynku niebyleckim ustawia się cztery ołtarze, do których wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i odprawiana jest ewangelia przypadająca na ten dzień. W procesji oprócz duchowieństwa, ministrantów i dzieci rozrzucających kwiaty udział bierze orkiestra parafialna, poczty sztandarowe wraz z druhami OSP, dziewczęta z obrazami oraz licznie zgromadzeni parafianie. Ks. Stanisław ożywił tradycję święcenia wieńcy dożynkowych w święto Wniebowstąpienia NMP. Należy nadmienić, że poza parafią niebylecką, ma wiele innych zasług, w dziedzinie budowy kościołów, które zbudował w Zaborowie i Żarnowej.

W dniu 7 czerwca 1992 r. obchodził 25 - lecie kapłaństwa. W uroczystościach udział wzięła rodzina, koledzy z seminarium, ościennych parafii, orkiestra parafialna oraz licznie zgromadzeni parafianie. Homilię wygłosił ks. Dziekan Jan Młynarczyk.

Od czasu objęcia probostwa w tut. parafii, ma wielkie zasługi w dziedzinie powołań kapłańskich.

W latach 1993 - 97 wykonano ołtarz soborowy, ambonkę, remont generalny organów a wnętrze kościoła obłożono boazerią wykonaną na wzór paneli z drewna dębowego.

Witraże w oknach naw bocznych ułożono w 1998 r, rok później wykonano cztery nowe konfesjonały oraz chrzcielnicę.

W marcu 1999 roku Ks. Bp Kazimierz Górny wizytował naszą parafię.

W dniu 14 listopada 2000r. została poświęcona kaplica w Konieczkowej do niej przeniesiono obraz Miłosierdzia Bożego.

W miesiącu listopadzie 2000 r. intronizowano obraz Pana Jezusa Miłosiernego.

W 2001 roku dokonano wymiany pokrycia dachowego na blachę miedzianą, przy tej okazji dokonano gruntownego remontu więźby dachowej, która swoim wyglądem budziła wątpliwości, co do stanu technicznego.

Piątego grudnia 2002 roku została ukończona budowa nowej dzwonnicy wraz z umieszczeniem dzwonów i oświetleniem kościoła od strony południowo-wschodniej.

Wiosną 2002 roku wykonano nową elewację kościoła.

W maju 2002 roku odbyły się Misje Święte połączone z nawiedzeniem Kopii Obrazu Jasnogórskiego.

Wracając myślami wstecz do okresu, w którym to wspominałem o dobrej współpracy oraz zaangażowaniu ks. Murasa i ówczesnych parafian, włożonym w budowę świątyni myślałem o tym, aby historia powtórzyła się w tym zakresie.
A teraz popatrzcie drodzy internauci czy pomyliłem się mając na myśli powtarzanie się historii. Nie!. Otóż historia powtórzyła się i to z wielką nawiązką. Za to właśnie z tego miejsca pragnę złożyć szczególne podziękowania:
ks. dziekanowi Stanisławowi Stęchłemu za włożony trud i wysiłek w utrzymanie świątyni, ciągłe dbanie o jej wspaniały wygląd a w szczególności za wspaniałe duszpasterstwo w naszej parafii,

natomiast całej wspólnocie parafialnej za trud i wysiłek włożony w utrzymanie świątyni. Dużo by tu mówić, kto i ile czasu poświęcił przy pracach na rzecz parafii ja powiem krótko.
"CHYLĘ PRZED WSZYSTKIMI NISKO GŁOWĘ, DZIĘKUJĘ WAM Z CAŁEGO SERCA I ŻYCZĘ TYLE WSPANIAŁOŚCI, ILE KAŻDY Z WAS DRODZY PARAFIANIE WŁOŻYŁ WYSIŁKU W UTRZYMANIE ŚWIĄTYNI"