Menu Strony

Potrzeby Kościoła

Ojciec Święty Jan Paweł II

Dzieciństwo i młodość


"W myślach i modlitwie wracam więc do Wadowic, mego rodzinnego miasta. Wspominam wpierw mych rodziców i dziękuję Bogu za ich miłość, której owocem jest moje istnienie (..) obejmuję myślą wszystkich, którzy od pierwszej chwili aż do dziś, przez ciche świadectwo wiary i godziwego życia, przez serdeczną przyjaźń i codzienną troskę nadawali kształt mojemu człowieczeństwu i kapłaństwu."

Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przy akompaniamencie dźwięków nabożeństwa majowego dobiegających z pobliskiej świątyni. Jego rodzina żyła skromnie, utrzymywała się z jednej pensji ojca - Karola - urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień.
Mały Lolek, bo tak go nazywano, był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a nade wszystko stawiał wycieczki krajoznawcze bliższe i dalsze.
13 kwietnia 1929 r, dziewięcioletniemu Karolkowi zmarła mama. Rok później rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim w Wadowicach, kończąc je celująco. To pozwoliło mu studiować na dowolnej uczelni bez dodatkowych egzaminów.

Rodzinne miasto Ojca Świętego Wadowice

Studia


Karol Wojtyła wybrał polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szybko ujawniły się jego literackie zamiłowania i zdolności, tworzył własną poezję. 18 lutego 1941 r po długiej chorobie zmarła najbliższa osoba Karola - ojciec.
W 1943 r przyszły Papież rozpoczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Trzy lata później, 1 listopada kardynał Adam Sapieha wyświęcił Wojtyłę na księdza, który następnego dnia odprawił swą pierwszą Mszę Świętą w Krypcie Św. Leonarda na Wawelu.

"Sam Bóg objawia się w tajemniczy sposób - jako ogień, który nie spala (...) Jest on Bogiem równocześnie bliskim i dalekim; jest w świecie, lecz nie ze świata. Jest Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, lecz który nie daje się posiąść. On jest *Tym, który jest* - jest to imię, które nie jest imieniem. *JESTEM, KTÓRY JESTEM*: Boski bezmiar, w którym istota i istnienie stanowią jedno! (...) Jakże moglibyśmy w obliczu tej tajemnicy nie *zdjąć naszych sandałów*, jak On karze, i nie wielbić Go na tej świętej ziemi ?"

Turystyczny duszpasterz


"Każdy mógłby wygodnie chodzić po ulicach miast i podróżować, czyli korzystać z pojazdu. Ale góry są wyzwaniem, prowokują istotę ludzką do wysiłku, do przezwyciężania samych siebie. Są zachętą, by wznosić się coraz wyżej. Ku Stwórcy".

Po ukończeniu dalszych studiów w Rzymie Wojtyła wrócił do kraju, gdzie rozpoczął służbę w parafiach, a przy okazji poświęcił się wycieczkom z młodzieżą, podczas których pieszczotliwie nazywany był "Wujkiem". Przemierzał Beskidy, Pieniny, Tatry, obcował z przyrodą, kochał ją i starał się rozumieć. Ten młody ksiądz stał się pionierem duszpasterstwa turystycznego.
30 grudnia 1963 r Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w roku 1967, mając 47 lat, otrzymał tytuł kardynała. Od tego momentu rozpoczęły się jego dalsze podróże - po świecie.

Droga do świętości

Konklawe


14 października 1978 r rozpoczęło się konklawe mające na celu wyłonić nowego papieża. 16 października po godzinie 18.00 kardynał Pericle Felici ogłosił oficjalny wynik wyborów. Mówił: "Habemus Papam ! - mamy Papieża (...) Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla (...) Ioannem Paulum Secundum !".
Jan Paweł II - takie imię przybrał Karol Wojtyła - był pierwszym Polakiem wybranym na biskupa Rzymu. Nowy Następca Piotra pochodził z dalekiej, socjalistycznej Polski, a to musiało zdziwić i zmienić ówczesną Europę.

 

Śpieszmy się kochać ludzi bo szybko odchodzą

Barka" - ulubiona pieśń oazowa, która żegnała Karola Wojtyłę w 1978 r., kiedy wyjeżdżał na konklawe. Papież Jan Paweł II śpiewa ją razem z wiernymi zebranymi na krakowskich błoniach, w czasie jednej z pielgrzymek do Polski.

Zamach papieski


"Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę".

W maju 1981 roku, na placu Św. Piotra turecki zamachowiec Ali Agca postrzelił Papieża, który jednak cudem przeżył. Za swe ocalenie Jan Paweł II dziękuje Matce Bożej i w Jej ręce składa swe życie oraz losy całego świata. Do dnia dzisiejszego nie jest pewne, kto stał za tym zamachem.

Pielgrzymki Papieża


"Przejmującym przeżyciem była też dla mnie modlitwa przy Ścianie Płaczu oraz wizyta w Mauzoleum Yad Vashem, które jet wstrząsającym pomnikiem ofiar nazistowskich obozów zagłady. Odtwarzając w myśli klimat tamtych dni, pragnę wyrazić z serca płynące życzenie, aby jak najszybciej znaleziono sprawiedliwe rozwiązanie problemów nadal nękających te święte miejsca, równie drogie żydom, chrześcijanom i muzułmanom."

Polski Papież bardzo wiele podróżuje, zagraniczne pielgrzymki stanowią ważny element jego pontyfikatu. Nie ma kontynentu, na którym ludność nie usłyszałaby Jana Pawła II. Prócz Europy, najczęstsze wizyty odbywały się w Ameryce Łacińskiej, gdzie mieszkają ogromne rzesze katolików. Ale nie tylko kraje katolickie są odwiedzane przez Papieża, pielgrzymki dotyczą także terenów misyjnych czy ośrodków islamskich.
W roku 2000 (Rok Święty - Jubileusz) Jan Paweł II był nawet w Ziemi Świętej - ojczyźnie Chrystusa. Wielkim pragnieniem Głowy Kościoła jest bowiem pojednanie trzech wielkich religii - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

"Proszę niebieskiego Ojca, aby między wszystkimi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, które tutaj z szacunkiem pozdrawiam, rozwijały się harminijne i braterskie relacje, oparte na miłości i dobrej woli."

Mówiąc o pielgrzymkach papieskich nie można nie wpomnieć o wizytach w Polsce. Pierwsze odwiedziny ojczyzny miały miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979. Wtedy to padły znamienne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Kolejne pielgrzymki do Polski to lata 1983, 1987, 1991, 1995 (dziesięciogodzinna wizyta), 1997, 1999, 2002.

Oto kilka filmów z pielgrzymek do polski:

1983 rok Częstochowa

16 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II
dokonał w Starym Sączu kanonizacji bł. Kingi.
Po Mszy św. przy dźwiękach góralskiej kapeli, po „egzaminie z języków Papież zapowiedział „powtórkę z geografii . Wymieniane przezeń kolejno miejscowości, góry i rzeki Sądecczyzny wywołały ogromny entuzjazm tłumów, które nagrodziły słowa papieskie wykrzyczaną z całego serca „szóstką z plusem , wiwatami i śpiewem „Sto lat .
"Życzymy,życzymy" tę pieśń oraz inne dla Ojca Świętego zaśpiewała cała Sądecczyzna.

Tu możesz oglądać i słuchać wybierając kolejno z poniższego albumu.


 

Młodzieńczy duch Papieża


"Trzymajcie wysoko, drogie dziewczęta i chłopcy, lampę wiary, którą powierzam dziś symbolicznie wam i waszym rówieśnikom ze wszystkich stron świata. Jej światłem oświetlajcie drogi życia, podpalcie świat miłością !"

Szczególną uwagą i miłością Jan Paweł II obdarza dzieci i młodzież, która niedługo będzie decydować o losach ludzkości. Chętnie spotyka się z młodymi na całym świecie, także w Polsce słynne są rozmowy Karola Wojtyły z młodzieżą poprzez krakowskie "okno papieskie".

Na koniec


"Mimo ograniczeń mego wieku bardzo wysoko cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć. Dziękuję za to Bogu ! Pięknie jest służyć aż do końca sprawie Królestwa Bożego".

"Wszystkim moim rodakom - w Wadowicach, w Polsce i na świecie - z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, święta, które sam ustanowił.
Odszedł NAJWIĘKSZY Polak naszych dziejów

A to ciekawe:
Papiez kiedy umarl mial 85 lat [8+5=13]
Godzina smierci: 21:37 [2+1+3+7=13]
Data smierci:02.04.2005 [0+2+0+4+2+0+0+5=13]
Postrzelony 13 Maja
9301 dni pontyfikatu [9+3+0+1=13]
Zmarl w 13 tygodniu roku.
JAN PAWEL DRUGI - 13 liter
Czy to zbieg okolicznosci ???????

Pożegnanie Ojca Świętego

Czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II

Przegląd art. 2018 r.

  Parafia Niebylec, 18-09-2021 r. Intencje Mszalne w bieżącym tygodniu.         

Czytaj cały artykuł
Intencje Mszy Św. 18-09-2021

Parafia Niebylec, 18-09-2021 r. XXV Niedziela Zwykła. 1. W tym tygodniu odbędą się spotkania po Mszach św. wieczorowych: Wtorek Odnowa w Duchu Świętym; Piątek Kandydaci do Bierzmowania…

Czytaj cały artykuł
Informacje Duszpasterskie 18-09-2021

{jcomments off} {jcomments on} Niebylec, dnia 17-07-2021 r.    Życzenia imieninowe dla Proboszcza Ks. Kanonika Czesława Goraja.

Czytaj cały artykuł
Życzenia imieninowe dla Ks. Proboszcza Kanonika Czesława Goraja (2021)

Niebylec, dnia 07-05-2021 r.    Życzenia imieninowe dla  Ks. Prałata Stanisława Stęchłego.   Czcigodny Solenizancie Księże Stanisławie!  Dzień Imienin stwarza sposobność do wypowiedzenia słów niosących…

Czytaj cały artykuł
Życzenia imieninowe dla Ks. Prałata St Stechły 2021

  Parafia Niebylec, 01-04-2021 r.          Życzenia z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj cały artykuł
 Życzenia z okazji Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Parafia Niebylec, 21-02-2021 r.   Anno Domini 2020  „Wielka Tajemnica Wiary”    

Czytaj cały artykuł
Kronika Parafialna AD 2020 r.

 Niebylec 16-01-2021 r.   Adoracja Najświętszego Sakramentu w Parafii Niebylec. Poniedziałek 18 stycznia 2021 rok       Godz. 9.00 — Msza Święta. Po Mszy…

Czytaj cały artykuł
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Parafii Niebylec 2021 r.

Parafia Niebylec, 15-09-2020 r. Uroczystość odpustowa 2020 r.   W niedzielę 13 września 2020 r. nasza parafia p. w. Znalezienia Krzyża Świętego przeżywała uroczystość odpustową.…

Czytaj cały artykuł
Uroczystość Odpustowa

Parafia Niebylec, 03-07-2020 r. Sakrament Bierzmowania 2020 r.   Dzisiaj w naszej parafii sakrament bierzmowania z rąk ks. bpa Jana Wątroby przyjęła młodzież z parafii:Niebylec,…

Czytaj cały artykuł
Sakrament Bierzmowania 2020 r.

Parafia Niebylec, 02-07-2020 r. Pożegnanie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności   Drugi dzień nawiedzenia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności przepełniony był indywidualną modlitwą parafian.  

Czytaj cały artykuł
Pożegnanie Obrazu Matki Bożej

Parafia Niebylec, 01-07-2020 r. Powitanie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności   Dzisiaj do naszej parafii zawitał obraz Matki Bożej Robotników Solidarności. W ramach diecezjalnej peregrynacji…

Czytaj cały artykuł
Powitanie obrazu Matki Bożej

  Parafia Niebylec, 27-06-2020 r.       Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności 30.06 – 01.07.2020r.           

Czytaj cały artykuł
peregrynacja obrazu MB

Niebylec, dnia 08-05-2020 r.    Życzenia imieninowe dla  Ks. Prałata Stanisława Stęchłego.

Czytaj cały artykuł
Życzenia imieninowe dla Ks. Prałata St Stechły 2020

Parafia Niebylec, 12-04-2020 r. Życzenia od Księży - Wielkanoc 2020.     Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jako duszpasterze parafii Niebylec, składamy wszystkim parafianom najlepsze…

Czytaj cały artykuł
Życzenia od Księży - Wielkanoc 2020

 Niebylec 14-01-2020 r.   Adoracja Najświętszego Sakramentu w Parafii Niebylec  Poniedziałek 20 stycznia 2020 rok.     Godz. 9.00 — Msza Święta. Po Mszy św.…

Czytaj cały artykuł
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Parafii Niebylec w Poniedziałek 20 stycznia 2020 rok

Parafia Niebylec, 27-12-2019 r. Święta Bożego Narodzenia w parafii Niebylec 2019   Ks. T. Kiebała

Czytaj cały artykuł
 Swięta 2019

Parafia Niebylec, 25-11-2019 r. Nowi kandydaci na ministrantów.     Dzisiaj w naszej parafii do grona ministrantów zostało włączonych czterech kandydatów.

Czytaj cały artykuł
Nowi kandydaci na ministrantów

Parafia Niebylec, 02-11-2019 r. „Konkurs różańcowy 2019” W ostatni dzień października w naszej parafii miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu różańcowego. Dzieci, które uczestniczyły w nabożeństwach różańcowych…

Czytaj cały artykuł
„Konkurs różańcowy 2019”

Parafia Niebylec, 05-10-2019 r. Parafialna piesza pielgrzymka z Niebylca do Czudca.     W minioną sobotę uczestniczyliśmy w parafialnej pieszej pielgrzymce z Niebylca do Czudca.…

Czytaj cały artykuł
Parafialna piesza pielgrzymka z Niebylca do Czudca

Parafia Niebylec, 15-08-2019 r. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.   Dzisiaj w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziękowaliśmy Panu Bogu za płody ziemi. Przedstawiciele poszczególnych…

Czytaj cały artykuł
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny